Sitrik Asit

Sitrik asit, halk arasında limon tuzu olarak da bilinen, karboksilik asitlerden, renksiz, kristal yapılı organik bir bileşiktir. Formülü C₆H₈O₇ şeklindedir. Hemen hemen tüm bitkilerde ve birçok hayvanın vücut sıvısında bulunur.
Formül: C₆H₈O₇
Molar kütle: 192,124 g/mol
Yoğunluk: 1,66 g/cm³
Erime noktası: 153 °C
Kaynama noktası: 310 °C
İçinde çözündüğü madde: Su, Alkol, Aseton, DMSO, Etil asetat

Sitrik Asit.jpg

Vitamin D3

D vitamini, kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında kullanımı ve emilimi ile özellikle çocuklarda büyüme için gerekli vitamin.
Kas zayıflığına karşı vücudu korur, kalp atışının düzenlenmesinde etkilidir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, tiroit fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir. D vitamini sindirim sisteminden kalsiyum emilimini artırır ve kemiklerde kalsiyum birikimine yardım eder. D vitamini kalsiyum emilimini ve kalsiyumun aktif taşınmasını hızlandırarak artırır. Özellikle bağırsak dokularındaki epitel hücrelerde kalsiyum emilimine yardım eden, kalsiyum-bağlayıcı proteinlerin oluşumunu artırır. Vücuda besinler yoluyla Provitamin-D şeklinde alınır. Güneş ışınlarının etkisiyle deride D vitaminine dönüşür. Bu vitamin, kalsiyum ve fosforun bağırsakta emilimi ve vücutta kullanımı için gereklidir. Kuvvetli kemik ve dişler, bu vitaminin kalsiyumu buralara yerleştirmesiyle olur.
Kaynakları: Karaciğer, balık, balık yağı, yumurta, tereyağı, peynir, mantar,süt.
Günlük ihtiyaç: 0-30 yaş arası için 200 IU, 31-50 yaş arası için 300 IU, 51-70 yaş arası için 400 IU ve 71 yaş ve üzeri için 600 IU.
Eksik: 20 ng/mL den az Yetersiz: 21-29 ng/mL arasında Normal: 41-80 ng/mL Toksik: 100 ng/mL den fazla serumdaki düzeylerine göre sınıflandırlıması.
Azlığı: Az miktar da kalsiyum ve fosfor alınmasına bağlı olarak kemiklerde yumuşamaya ve kemik ve diş yapısında bozulmalara neden olur.
Fazlası: Bulantı ve kusma yapar. Böbreklere zarar verir.
Çocuklar için önemli: Çocukların güneşin dik gelmediği saatlerde açık havada gezdirilmesi durumunda, deri altındaki ön madde D vitaminine dönüşür.

Vitamin D3.jpg

Çinko Sülfat Monohidrat

Çinko sülfatın üç hidratından biri olan çinko sülfat monohidrat, renksiz/beyaz renkte kristalize bir bileşiktir. Kokusuz olup hem suda hem de alkolde çözünür ancak asetonda çözünmez.

Çinko Sülfat Monohidrat.jpg

L-Methionine

Metiyonin apolar bir aminoasit ve vücuttaki yağların metabolik olarak yakılmasını hızlandıran lipotropik bir moleküldür. İnsan vücudu tarafından sentezlenemediği için beslenme yoluyla dışarıdan temin edilmesi şart olan temel aminoasitlerden biridir. Formül: C5H11NO2S Molar kütle: 149,21 g/mol IUPAC numarası: 2-amino-4-(methylthio)butanoic acid Yoğunluk: 1,34 g/cm³ İçinde çözündüğü madde: Su Molekül kütlesi: 149,21 g·mol−1

L-Methionine.jpg

Vitamin A Asetat

A vitamini, göz problemlerini ve körlüğü önler. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek cilt sorunlarını engeller. Ayrıca sindirim sisteminde oluşan ülserleri tedavi eder; soğuk algınlığına ve böbreklerde, mesanede, akciğerlerde ve mukus zarlarında enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Vikipedi Kimyasal formülü: C20H30O Moleküler ağırlığı: 286.456 g/mol Çözünürlüğü: Yüksek

Vitamin A Asetat.jpg

Koenzim Q10

Koenzim Q₁₀ organik, doğal, yağda çözünen, vitamin benzeri bir maddedir. Ubiquinone olarak da adlandırılır ve hücreler arası elektron taşıma zincirinde yardımcı bir faktördür. Son yıllarda en popüler besin takviyelerinden biri haline gelmiştir. Formül: C59H90O4
Molar kütle: 863,34 g/mol Kaynama noktası: 869 °C

Koenzim Q10.jpg

Çinko Oksit

Çinko oksit, ZnO formülü ile gösterilen bir inorganik bileşik. ZnO, suda çözünmeyen beyaz bir tozdur ve yaygın olarak kauçuk, plastik, seramik, cam, çimento, yağlayıcı, boya, merhem, yapıştırıcı, sızdırmazlık maddesi, pigment, yiyecekler, bataryalar, ferritler, yangın geciktiriciler ve ilk yardım bantları gibi kullanım. Formül: ZnO Molar kütle: 81,38 g/mol Yoğunluk: 5,61 g/cm³ Erime noktası: 1.975 °C Çözünürlük (su içinde): 0.0004% (17.8°C) Molekül formülü: ZnO

Çinko Oksit.jpg

L-Carnitine

Karnitin, genellikle karaciğer ve böbreklerde sentezlenen, lizin ve metiyonin amino asitlerinden sentezlenen bir dördüncül amonyum katyonudur. Canlı hücrelerde yağların sindirimi sırasında, enerji üretimi için yağ asitlerinin stoplazmadan mitokondriye girmesinde karnitine ihtiyaç duyulur. Formül: C7H15NO3 Molar kütle: 161,199 g/mol

L-Carnitine.webp
AHMETAYDIN_Çalışma Yüzeyi 1.png